Profilaktyka wojny

Profilaktyka wojny, Wrocław 2015, WydawnictOkładka-ProfilaktykaWojny (1)wo: „Akademia Pióra”,
redakcja naukowa: Alina Jagiełłowicz
stron: 330,
okładka miękka,
ISBN: 978-83-943544-0-4.

W monografii opublikowałam artykuł: Wprowadzenie: Tropem profilaktyki wojny wraz z przetłumaczonym na j. ang. Introduction: Tracing the war preventive actions, s. 9-27 oraz trzy haiku – na stronie 144.


Download the PDF file .


Download the PDF file .


Download the PDF file .

 

Udostępnij to:

Artykuł w czasopiśmie „Perspektywy kulturoznawcze”

Perspektywy Kulturoznawcze, 5/2015
Poznań 2015,
Uniwersytet im. Adama Mickiewicza,
Zespół redakcyjny: Katarzyna Chrobak, Marcin Klaja, Michał Piepiórka (redaktor naczelny), Daria Rzeczkowska,
stron: 175,
Wersją pierwotną (referencyjną) czasopisma jest wydanie on-line publikowane na stronie www.pkult.amu.edu.pl,
ISSN 1899-4334.

W monografii opublikowałam artykuł: Wspomnienie o Profesorze Bronisławie Chyle i jego odsłonach czerni. Esej , s. 74-86.

Strona tytułowa

Udostępnij to:

Komentarz w katalogu wystawy Urszuli Hellebrand

Komentarz w katalogu wystawy Urszuli Hellebrand

Galeria „Inspiracje”, Książnica Karkonoska w Jeleniej Górze, ul. Bankowa 27. Wernisaż wystawy 13 lutego 2015 r.

Wystawa: „W drodze do serca”, autor: Urszula Hellebrand.

Organizatorzy: Stowarzyszenie Jeleniogórski Klub Literacki i Książnica Karkonoska.

Wernisaż odbył się przy okazji „Karnawałowych Prezentacji Artystycznych ZIMA 2015  r.”

Wystawa Urszuli Hellebrand W drodze do serca jest retrospekcją miłości. Z codziennej materii życia Artystka wydobywa uczucia i emocje towarzyszące człowiekowi od chwili narodzin aż do samej śmierci. Okazuje się, iż one nie w czym innym, lecz właśnie w miłości znajdują usprawiedliwienie dla siebie, ale także przyjmują właściwą treść i nadają sens ludzkiemu istnieniu. Zmaganie z tworzywem malarskim odzwierciedla mozolne przypominanie sobie subtelnych odcieni niewinności, ulotności, fascynacji, entuzjazmu, czułości, oczarowania, z jakimi miłość igra w toni spojrzenia czy w tajemnym uśmiechu. Ale też nie brak tu bólu, cierpienia, tęsknoty – miłości owiniętej sprężynami, zamkniętej w sieci, poranionej cierniami… kiedy wicher śmierci nieubłagany zdmuchuje życie, kiedy fale rozpaczy i tęsknoty pochłaniają. Kolory intensywne z dominującą czerwienią przenikają się nawzajem, oplatają, tańczą. Rzec by można – rozwijają materię z której uwalniają się feromony miłości, inspirując nie tylko do refleksji nad tym osobliwym fenomenem, ale rozbudzając pragnienie doświadczenia intensywnych przeżyć z nią związanych.

Nie jest to przypadek, że wystawa Urszuli Hellebrand W drodze do serca otwarta zostanie w wigilię popularnego w kulturze Zachodu święta Walentynek. Jednak Artystka nie lukrem i landrynkowym różem maluje swe serca, nie naiwnością i przesłodzoną infantylnością. Ze swadą i przekorą przełamuje stereotypy miłosnych romansów. Rozbudza potrzebę obcowania ze złożonością serca. Dotyka przy tym najbardziej delikatnych i wrażliwych miejsc ludzkiego istnienia, związanych i z miłością uduchowioną, i zmysłową.

DSC_0431i

Wspólnie zatem z Artystką zapraszam na wyjątkową wystawę, której udziałem jest nie tylko doznanie estetyczne wynikające z obcowania z pięknem zawartym w dziełach sztuki, ale także filozoficzny namysł nad istotą samego ich przedmiotu: MIŁOŚCI.

Alina Bernadetta Jagiełłowicz, Uniwersytet Wrocławski

Udostępnij to: