Mój Wieczór Autorski

Wczoraj w Klubie Muzyki i Literatury, na moim Wieczorze Autorskim, miałam wielką przyjemność opowiadać o specyficznej, bo japońskiej, formie poetyzowania-filozofowania. W tle naszych rozważań przewijał się problem, czy na gruncie polskim i w ogóle – zachodnim można uprawiać sztukę w duchu dalekowschodnim. No cóż, zawsze najlepszym sprawdzianem jest próbowanie. W trakcie spotkania odbyły się mini-warsztaty (prowadzone przez filozofa i poetę – Mirosława Jerzego Gontarskiego, wice-prezesa DO ZLP), na których uczestnicy podjęli próbę napisania haikai no renga („żartobliwej pieśni wiązanej”, od której zaczęło się wszystko, co z haiku związane). I choć nasza biesiada nie była zakrapiana sake, moim skromnym zdaniem, udało się! A oto efekt wspólnej zabawy-tworzenia (po nieznacznym nadaniu szlifu – bo, jak wszystkim dobrze wiadomo, kamienie szlachetne piękniejsze są, gdy się je podda szlifowaniu):

 

żółw pędzi za psem
nie z prędkością światła
i nie jak strzała
jeśli dogoni znika
tymczasem zima
kwiaty zdziwieniem mrozu
obraz na szybie
kominek drzemie cicho
chrapie iskrami
a pies szczeka na żółwia
dobranoc witaj

współautorami powyższego byli: Barbara Gulbinowicz, Mirosław Gontarski, Alina Jagiełłowicz oraz Magdalena i Andrzej Orłowscy

 

Dziękuję serdecznie Panu Ryszardowi Sławczyńskiemu, Dyrektorowi Klubu Muzyki i Literatury, za zaproszenie, Panu Mirosławowi Gontarskiemu za prowadzenie spotkania i wszystkim gościom za przybycie i twórczą obecność.

                

Udostępnij to:

Jakie wartości winny być uniwersalne?

Dom Literatury w Warszawie. Obrady…
Warszawa wita pałacem…
Z okna Domu Literatury…

15 marca br. odbyła się w Warszawie w „Domu Literatury” konferencja naukowa pt. „Patriotyzm, pacyfizm, socjalizm – idee Ignacego Daszyńskiego w XXI wieku„. Miałam przyjemność w wystąpieniu zatytułowanym „Pokój i rozwój albo samounicestwienie” poddać refleksji problem wartości, które służą życiu.

Zapraszam do wysłuchania nagrania...     
Udostępnij to:

Wieczór poetycki Mirosława Jerzego Gontarskiego

Miałam przyjemność prowadzić 17 lutego br. w Klubie Muzyki i Literatury we Wrocławiu wieczór poetycki Mirosława Jerzego Gontarskiego, połączony z promocją jego ostatniego tomu pt. pozwól, że zacznę od nowa… 

Wszystkich, którym nie udało się tego dnia spotkać z poetą, a bardzo tego pragnęli, zapraszam do odsłuchania nagrania – chociaż to tylko namiastka prawdziwego obcowania z człowiekiem i jego twórczością.

Zapis audio wieczoru...     
Mirosław Gontarski, wiceprezes Dolnośląskiego Oddziału Związku Literatów Polskich

Autor i Alina Jagiełłowicz

Autor czyta swoje utwory…
Udostępnij to: