JULIAN ALEKSANDROWICZ AND MODERN SCIENCE OF HEALTH – artykuł w ukraińskim piśmie naukowym „Asklepij”

Asklepij, Ida 2013,
Wydawnictwo Państwowego Krymskiego Uniwersytetu Medycznego im. S. I. Gieorgiewskogo,
stron: 98,
okładka miękka.

tomie 16 nr 1.2013 opublikowałam artykuł: JULIAN ALEKSANDROWICZ AND MODERN SCIENCE OF HEALTH
 na stronach 33-35.


    

Download the PDF file .

Udostępnij to:

Sprawa ze „szkolnej ławy”

Sprawa ze „szkolnej ławy”

Niedawno odwiedził mnie kolega i opowiedział historię „ze szkolnej ławy” jego 12-letniego syna. Muszę przyznać, że ta opowieść „zwaliła mnie z nóg”. Przeżyłam szok i choć mój znajomy oczekiwał ode mnie pomocy, długo musiałam się zastanawiać, co mu doradzić. A przecież sama mam córkę, która uczęszcza już do szkoły gimnazjalnej i zdarzało się, że musiałam interweniować w związku z nieetycznym zachowaniem jej nauczycieli. Można powiedzieć, że jestem już „zahartowana”.

Wróćmy do sprawy. Syn kolegi jest dość chorowity i stosunkowo często z tego powodu opuszcza lekcje. Nauczyciele w szkole, do której uczęszcza, są surowi i „trzymają reżim”, jak się wyraził mój znajomy. Nie ma mowy o tym, żeby dziecko po chorobie przyszło do szkoły nieprzygotowane. Usprawiedliwienie Mateusza skutkuje takimi oto odpowiedziami:

„można się było przygotować!”,

„nie trzeba było chorować!”,

„nic mnie to nie obchodzi, że byłeś chory!”.

Czytaj dalej

Udostępnij to:

Co wymyśliłeś, kiedy milczałam?

W filmie „Papusza Joanny Kos-Krauze i Krzysztofa Krauze tytułowa bohaterka wypowiada słowa, które mogą współczesnego człowieka bulwersować albo śmieszyć:

„Gdybym nie nauczyła się czytać, byłabym szczęśliwa”.

Mnie te słowa przeszywają na wskroś.

Wchodzisz do tramwaju – kolporterzy wkładają Ci do ręki „darmową” gazetę; przechodzisz ulicą – co krok anonimowi pracownicy firm zarzucają reklamami; billboardy narzucają swoje slogany; w kieszeni telefon dzięki mobilnemu Internetowi sygnalizuje, że nowe wiadomości są do odebrania i przeczytania; wchodzisz do pociągu – otwierasz książkę, notatki, magazyn; w domu włączasz telewizor – spiker monotonnym głosem komunikuje… Informacje ze wszystkich możliwych stron zalewają Twój umysł, atakując wrażliwość i pomysłowość, zabijają twórczy potencjał. W natłoku cudzych i osaczających Cię myśli – kiedy jak Ci się wydaje: lepsi, ambitniejsi, mądrzejsi przemawiają autorytatywnie prywatnym głosem – nie śmiesz nawet pomarzyć o tym, że Ty też mógłbyś coś interesującego i ważnego pomyśleć. Czytaj dalej

Udostępnij to: