Spóźniona refleksja po konferencji poświęconej przyjaźni

Ten wpis był dotąd czytany 880 razy!

W dniach od 22 do 25 maja 2016 roku odbyła się w Kuźnicy XVI Międzyśrodowiskowa Konferencja Naukowa na temat „Przyjaźń oraz inne więzi międzyludzkie”. Oczywiście nie muszę nadmieniać, bo wszyscy to wiedzą, ale podkreślić mocniej bym chciała, że to już szesnasty raz Pani Profesor Maria Szyszkowska zaprasza nad nasz Bałtyk (i zalew), prawie na czubek półwyspu helskiego. I z prawdziwą satysfakcją to mówię, ponieważ burzliwe dyskusje, atrakcyjne wystąpienia, a potem – w kuluarach – rozmowy pokazują, że w tym kraju można jeszcze robić coś z gorącym sercem. Takie są właśnie wszystkie konferencje inicjowane i organizowane przez Panią Profesor.

I tym razem miałam przyjemność również i ja wtrącić swoje przysłowiowe „trzy grosze” i dać wyraz moim przekonaniom odnośnie przedmiotu rozważań, co dokumentuję nagraniem audio.

Między nami mówiąc uważam, że każde działanie jest o tyle wartościowe, o ile jest początkiem nowej myśli. A „nowe” może się zrodzić tylko z naszego wnętrza, nie „z drugiej ręki” i za pośrednictwem autorytetów (kimkolwiek by nie były). Dlatego nie energia, jaką ja wysysam z innych, lecz emanowana przeze mnie, jest tą iskrą rozniecającą płomień. To tylko symbolika, ale – myślę – ona dobrze oddaje istotę.

Zapraszam więc do odsłuchania mojego wykładu.

Moje wystąpienie w Kuźnicy na Helu     

I jeszcze kilka fotek zamieszczam – żeby choć odrobinę klimat tych spotkań przybliżyć.

Przystań Kuźnica
Przystań Kuźnica
Pogoda nad Zatoką Gdańską jest zmienna...
Pogoda nad Zatoką Gdańską jest zmienna…
Wykład poety Jana Stępnia
Wykład poety Jana Stępnia z Nałęczowa
Poeta Mirosław Gontarski z Wrocławia
Poeta Mirosław Gontarski z Wrocławia
Udostępnij to:

Dodaj komentarz